دیدنی های بهترین شهر

۲۹ اسفند ۱۳۹۰ | 2,093 بازدید | دسته بندی: شماره 2 (ویژه عید نوروز)، شماره های پیشین

بهشهر یکی از زیباترین شهرستان های استان مازندران است که از شمال به خلیج میانکاله، از شرق به شهرستان گلوگاه، از جنوب به دامنه های البرز و شهرستان دامغان و از غرب به شهرستان های نکا  محدود می‌شود.

شهرستان بهشهر دارای سه شهر به نامهای بهشهر، خلیل شهر و رستمکلا و دارای دو بخش به نامهای بخش مرکزی با دو دهستان میانکاله و کوهستان و بخش یانه سر با دو دهستان شهداء و عشرستاق است.

این شهرستان در منطقه‌ای زیبا و جذاب با آثار متعدد تاریخی، مذهبی و طبیعی واقع است .

نزدیک‌ترین شهرستان به آن نکا، در فاصله ۲۰ کیلومتری و فاصله آن تا تهران ۳۲۶ کیلومتر می باشد.

کاخ صفی آباد، کاخ و سد عباس آباد، عمارت چهلستون و باغ صفویِ باغ شاه (پارک ملت) و کاخ چشمه عمارت از معروفترین و دیدنی ترین آثار تاریخی و طبیعی این شهرستان بشمار می آیند.

هرچند نباید از سایت موزه شهر باستانی ۷۰۰۰ ساله گوهر تپه و ۲ غار هوتو و کمربند (پیش از تاریخ، دوره میان سنگی) غافل شد.

شبه جزیره میانکاله یکی از معروفترین و زیباترین تالاب های حفاظت شده جهان است که سالانه میزبان صدها هزار پرنده مهاجر از سرتاسر جهان بخصوص سیبری می باشد. آبشارهای سنگ نو، سمبی یخکش، اسبه او و دُمدُمی نیز از زیباترین و باشکوه ترین آبشارهای طبیعی این منطقه می باشند.

وجود بقاع متبرکه و تاریخی امامزادگان نیز نورانیت و صفای ویژه ای به این منطقه بخشیده است. سفید چاه، یکی از قدیمی ترین قبرستان های مسلمانان در ایران در جوار بقعه امام زاده عبدالله و ضریح چوبی ۸۰۰ ساله آن، یکی از جاذبه های تاریخی این منطقه به حساب می آید.

حال به تشریح این مناطق زیبا و تاریخی می پردازیم:

۱- شبه جزیره میانکاله:

پناهگاه حیات وحش میانکاله در ۴۵ کیلومتری از مرکز شهرستان بهشهر قرار دارد.

میانکاله اولین تالاب بین‌المللی ثبت شده در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر بوده و با بیش از ۱۰۰ هزار هکتار مساحت، یکی از زیستگاه های مهم و با ارزش پرندگان آبی و خشکزی می باشد.

بیش از ۴۰ گونه پرنده در آن زندگی کرده و همه ساله نیز بیش از نیم میلیون قطعه پرنده از انواع مرغابی، فلامینگو، پلیکان پاخاکستری، قوی، انواع اردک، لک لک، درناتی خاکستری، عقاب دریایی و … به این تالاب مهاجرت و زمستان گذرانی می کنند.

پرندگان بومی منطقه نیز شامل قرقاول، دراج، کبک، تیهو، زنگوله بال، چاخ لق، کبوترصحرایی بالابان، شاهین و بحری می باشند.

همچنین این تالاب که رویشگاه و زیستگاه تعداد بیشماری از گونه های در معرض خطر می باشد، در سال ۱۳۵۵ به عنوان یکی از ذخیره گاههای زیست سپهر به کمیته برنامه "انسان و کره" یونسکو معرفی و انتخاب گردید.

تالاب میانکاله به عنوان محل زاد و ولد و پرورش ماهیان گونه های مختلف چون کپور، انواع کفال، کلمه، سفید، ماش و کاراس، مورد توجه است.

پستانداران این منطقه شامل مرال، یوزپلنگ، گربه جنگلی، شغال، گراز، روباه، خرگوش، جوجه تیغی، انواع خفاش و جوندگان کوچک می باشند.

۲- سد و کاخ عباس آباد:

این باغ در ۹ کیلومتری جنوب شرقی بهشهر در میان جنگلهای کوه جهان مورا، در پیرامون دریاچه‌‌ طبیعی به دستور شاه عباس اول به صورت پلکانی و مطبق در ۳ سطح احداث شد.

مجموعه مذکور در قسمت جنوب به روستاهای فرادست ییلاقی بخش هزار جریب، در قسمت شرقی به جاده روستاهای پاسند – هزار جریب، در غرب به اراضی کشاورزی و در قسمت شمال به روستای علی تپه محدود می‌گردد.

راه دسترسی به مجموعه مذکور از طریق جاده آسفالته‌ای است که از جاده اصلی بهشهر – گرگان منشعب شده و بعد از عبور از روستای التپه به محوطه مذکور منتهی می‌گردد.

مجموعه مذکور شامل سد، بنای مرکز مخزن سد، حمام، باغ، محوطه گلباغ (ایستگاه توزیع آب)، محور آبرسانی به طول ۶۰۰ متر، دو برج آجری به فاصله ۱۸۶ متری از باغ و همچنین با فاصله ۱۵۶ متری از یکدیگر می‎باشد که احتمالاً به سال ۱۰۲۰ تا ۱۰۲۱ هـ . ق احداث گردیده است.

دریاچه این مجموعه دارای وسعتی بالغ بر ۱۰ هکتار با عمارتی در مرکز آن می باشد، که در زمان آبگیری دریاچه، عمارت با ارتفاعی بالغ بر ۱۸ متر به زیر آب می‎رود و فقط سقف آن همراه با درختچه‌هایی نمایان است.

۳- سایت موزه گوهر تپه بهشهر

سایت موزه گوهر تپه واقع در منطقه رستم کلای بهشهر بر روی تپه ای به همین نام واقع شده است. همانطور که از نام آن پیداست این موزه بر روی یک بستر باستانی قرار گرفته است که محل کاوش و حفاری های باستان شناسی است.

این سایت موزه شواهدی از استقرار انسان عصر آهن را در خود جای داده است که در نوع خود یکی از منحصر به فردترین سایت موزه های کشور به حساب می آید.

۴- قبرستان سفید چاه

یکی از قدیمی ترین قبرستان های مسلمین در ایران؛ قبرستانی عجیب با قدمت ۱۲۰۰ سال با نقش‌های عجیب‌تر روی سنگ‌هایش در روستایی به نام "سفیدچاه" واقع است. قبر ملک بادله حاکم شمال در این گورستان قرار دارد.

ابراهیم، منصور و عبدالرحمن سه فرزند امام موسی‌ بن جعفر (ع) و چندین تن از سادات مرعشی که روزگاری در آمل حکومت می‌کردند در سفیدچاه مدفون شده‌اند.

ضریح چوبی امام‌ زاده که با گنبد نقره‌گونش در دل این دره زیبا می‌درخشد بنا بر نوشته‌ی کنده‌کاری شده‌اش ۸۴۰ سال قدمت دارد.

روستاییان و اهالی حدود ۴۴ روستا که مرکزش"سفیدچاه" است معتقدند خاک سفیدچاه مانند خاک وادی السلام است و جسد را تا سال‌ها سالم نگه می‌دارد.

۵- غارهای هوتو و کمربند

غارهای هوتو و کمربند مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان می باشند که در شهرستان بهشهر، روستای شهید آباد (تروجن) واقع شده اند.

غار هوتو در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۷۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در غار هوتو آثار باستانی مهمی درباره زندگی انسان‌های اولیه پیدا شده‌است. این غار در دامنه کوه البرز و رو به دریا و در ابتدای ورودی شهر بهشهر و در فاصله پنجاه متری جفت خود، غار کمربند قرار گرفته‌است.

این غار و غار کمربند، به لحاظ کشف اسکلت انسان با قدمت هفتاد هزار سال معروفیت جهانی دارند. مهمترین این کشفیات، اسکلت مادر ۱۶ ساله و نوزاد وی می‌باشند. غار در حال حاضر دو مدخل در دو ارتفاع مختلف و یک سوراخ تهویه در سقف دارد.

بخشی از فیلم سینمائی افعی با بازیگری جمشید آریا (جمشید هاشم‌پور) در این غار تولید شده‌است.

طبق کاوش‌های واندنبرگ، در این غار سنگ ریزه‌ها و اسکلت سه انسان کشف شد که ۵۰۰۰ الی ۷۰۰۰ سال قبل (در کتاب تاریخ مازندران باستان ق.م ذکر شده) در این منطقه زندگی می‌کردند. آنچه در این مکان کشف شده شامل آثاری از دوران یخچال، عهد آهن، نوسنگی، آغاز پارینه سنگی و اشیائی از سنگ چخماق که مربوط به پارینه سنگی بوده یافت شده‌است.

۶- کاخ چشمه عمارت

در زمان صفویه بر روی چشمه ی واقع در این منطقه، عمارتی (کاخ) دو طبقه ساخته شده که هم اکنون طبقه همکف و جزئی از طبقه دوم آن باقیمانده است. محوطه‌ اطراف‌ آن‌ همچون‌ باغشاه‌ پلکانی‌ و سرسبز و با درختانی‌ کهنسال‌ و زیبا بوده‌ است که هم اکنون این کاخ‌ از بین‌ رفته‌ و تنها خرابه‌یی‌ از آن‌ باقی‌مانده‌ است‌ و چندی‌ است‌ خرابه‌های‌ کاخ‌ از طرف‌ اداره‌ حفظ‌ آثار باستانی‌ و اداره کل میراث فرهنگی در دست‌ مرمت‌ است‌.

این بنا در روزگار آبادانی، مزین به نقاشی های رنگارنگ و کاشی های متنوع بوده است.

چشمه عمارت در بهشهر، بلوارشهیدهاشمی نژاد، خیابان پاسداران، جنب اداره آب و فاضلاب واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ مرداد ۱۳۵۲ با شمارهٔ ثبت ۹۴۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

۷- کاخ صفی آباد

کاخ صفی آباد در بالای کوهی مشرف به بهشهر قرار دارد. این کاخ از جمله ابنیه ی تاریخی و با شکوه دوره صفویه است که در دوران قاجار به علت بی توجهی به کلی ویران گردید.

البته این کاخ از دوران پهلوی با ورود مستشاران آمریکایی، به یک منطقه نظامی و محل فعالیت های جاسوسی علیه شوروی تبدیل گشت و در حال حاضر نیز به عنوان یک منطقه ی نظامی محسوب شده و عموم به آن دسترسی ندارند.

۸- عمارت و باغ صفوی باغشاه

باغ مصفا و دل فریبی که امروزه محل شهرداری بهشهر است، به پارک ملت یا باغ شاه معروف و متعلق به دوره صفوی است که پر از درختان سرو چند صد ساله و مملو از گل های زیبا آراسته می باشد.

لازم بذکر است باغ وحش کوچکی نیز در این پارک قرار دارد.

۹- منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد:

هر سال، همزمان با فرا رسیدن بهار طبیعت و ایام نوروز، بندر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد نیز میزبان عده ی کثیری از مسافران نوروزی است که با انگیزه ی استفاده از محیط زیست طبیعی منطقه و آشنایی با امور حمل و نقل دریایی و بازدید از بندر و چگونگی فعالیت های دریایی و بندری به این منطقه سفر می کنند. ساعت بازدید از بندر در ایام نوروز ۹ الی ۱۷ اعلام شده است .

۱۰- آستانه امام زاده قاسم

این امام زاده از نوادگان موسی بن جعفر (ع) می باشد که در ۱۵ کیلومتری شهرستان بهشهر واقع شده است. این بنا چندین بار تعمیر و بازسازی شده است. در مجاورت آستانه در زمینی به مساحت ۳۸۱۶ متر مربع زائرسرا احداث شده که ۲۰ باب اتاق آن تکمیل و بالغ بر ۲۰ واحد دیگر نیمه کاره باقی مانده است و فعلاً زائران حضرت رضا (ع) در آن جا بیتوته می‌کنند.

۱۱- بقعه امام زاده عبدالله سارو

بقعه این امامزاده در فاصله سه کیلومتری شهرستان بهشهر و در مجاورت گورستان عمومی شهر واقع در نزدیکی روستای سارو واقع شده است. قدمت بنا مربوط به قرن نهم هجری بوده که دارای گنبد مخروطی شکل است. بنا به مرور زمان به علت خرابی چندین بار توسط خیرین بازسازی شده است. کل زمین امام زاده دو هکتار و مساحت زیر بنای آن ۲۰۴ متر مربع است که دارای ضریح چوبی می باشد.

۱۲- آبشار سنگ نو

یکی از زیباترین آبشارهای منطقه، در دل کوه و جنگل با راه های صعب العبور و چندین آبشار کوچک بین راهی. این آبشار به نوعی یکی از نمادهای شهر بهشهر می باشد.

۱۳- مجموعه عمارت افغان نژاد

این مجموعه در روستای قره تپه قرار دارد و شامل سه عمارت و حمام است و از بناهای قاجاریه است.

۱۴- خانه احمد علی خان هزار جریبی

این خانه در روستای سرخ گریه از بخش یانه سر شهرستان بهشهر قرار دارد. بنای آن آجری با پلان مستطیل شکل و سقف سفال پوش به شیوه معماری دوره قاجار و دارای دو ورودی در طرفین ساختمان است.

۱۵- قلعه پلنگان (دوره صفوی)، « شمال بهشهر، شبه جزیره میانکاله »

16- بز پل (دوره صفوی)، « جنوب شرقی بهشهر، محله قنبر آباد »

17- بقعه امیر کمال الدین و امیر جمال الدین (قرن نهم هجری قمری)، « مرکز روستای آسیاب سر »

18- آتشکده کوسان (دوره تیموری)، « جنوب غربی روستای آسیابسر »

19- توسکا چشمه، « 43 کیلومتری مرکز شهر »

20- سیکا پل (دوره صفوی)، « شرق بهشهر، محله قنبر آباد »

21- غار باستانی علی تپه (دوره پیش از تاریخ)، « شمال غربی روستای ال تپه »

22- قلعه شاه نشین (اوایل دوره اسلامی)، « جنوب روستای آسیابسر »

23- مجموعه بناهای تاریخی شهریاری (دوره قاجار)، « جنوب بهشهر،بخش یانه سر »

24- خانه قدیمی کاردلی (دوره قاجار)، « رستم کلا »

25- عمارت صیامی (دوره قاجار)، « روستای گرجی محله »

26- مهربان رود رستمکلا

۲۷- آبشار سمبی روستای یخکش

۲۸- آبشار اسبه او

۲۹- آبشار دمدمی روستای چاکده

۳۰- دختر قلعه روستای آسیابسر (دوران ساسانی)

۳۱- جنگل پاسند

 
Share

مطالب دیگر :

  • این شعر زیبای محلی را در ایام میلاد مسعود حضرت صدیقة الطاهره فاطمة الزهرا (س) و روز مادر، به همه مادران پاکدامن شهرمان تقدیم می کنیم: «مه ...

  • روز 29 خرداد امسال مصادف و مقارن است با یکی از باشکوه ترین اعیاد مسلمین جهان: 27 رجب روز مبعث حضرت رسول اکرم (ص). به همین مناسبت فرخنده و خجسته ...

  • مدير جهاد كشاورزي بهشهر از آغاز برداشت گندم و جو از اراضي اين شهرستان خبر داد. غلامرضا قنبري در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایرا ...

  • رئیس هئیت دوچرخه سواری سیستان‌ و بلوچستان گفت: تیم دوچرخه‌سواری کوهستان استان در مرحله دوم لیگ کوهستان کشور شرکت خواهد کرد. غلامرضا ...

  • مراسم معنوی و پر فیض اعتکاف این بار نیز با حضور جمع زیادی از مردم مومن و متدین شهرمان و با حضور پررنگ جوانان بهشهری همزمان با سراسر کشور در مسجد ...

  1. ناصر نوشته است:

    سلام دادا ،خیلی خسته نباشی، واقعا سایتت فوقلادس، امیدوارم بهترم بشه ،واقعا بهشهر به چنین سایتی نیاز داشت، فکر میکنم داری برای بهتر کردنشم داری روش کار میکنی،میدونی من سایتت رو از http://pavaraghi313.blogfa.com گرفتم ، خوب دیگه قسمتمون اینجا بود !! ، سر فرصت باید تو سایتت بیشتر گشت بزنم ، به ما هم یک سری بزن و خوشحال میشم بیشتر آشنا شیم ، یاااااااا علییییییییییییییییی خیر پیش

    [پاسخ]

بسم الله الرحمن الرحیم
امروز ۲۹ شهریور ۱۳۹۳