امروز : جمعه 21 مرداد 1401 ساعت : 11:16:45

کد مطلب : 9407 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 11 خرداد 1401 -ساعت : 13:51

چاپ به اشتراگ گذاشتن

عراق در اندیشه برگزاری نشست منطقه‌ای برای مقابله با ریزگردها

در شرایطی که عراق از حیث طوفان‌های گرد و خاک شرایط نابسامانی دارد، یک مقام عراقی راهکار را در نشست منطقه‌ای دانست.

به گزارش بهشهرما؛ وزارت محیط زیست عراق اعلام کرد که در حال تدارک نشست گفتگوی منطقه‌ای برای بررسی راه‌های مبارزه با ریزگردها و کم‌آبی است.

«جاسم الفلاحی» قائم‌مقام وزارت محیط زیست عراق، در گفتگو با رسانه‌های داخلی این کشور گفت که اکثر طوفان‌های گرد و غبار منشأ خارج از مرزهای این کشور دارند و اکثرا از اردن، سوریه و عربستان به عراق رسیده‌اند.

وی افزود: گفتگوی این کشورها درباره موضوع ریزگردها و طوفان‌های گرد و خاک بسیار مهم است و باید برای کاهش این ریزگردها دست به اقدامات فوری زد.

وی تأکید کرد که کم‌آبی از اصلی‌ترین عوامل خشکی خاک و طوفان‌های گرد و غبار هستند.

الفلاحی گفت که طرح‌های داخلی و منطقه‌ای برای مبارزه با تغییرات اقلیمی وجود دارد و افزود که دستگاه دیپلماسی عراق با جدیت برای برگزاری نشست‌ها و گفتگوهای منطقه‌ای برای بررسی موضوع کم‌آبی و بیابان‌زایی تلاش می‌کند.

او گفت که اقدامات بسیاری جریان دارد و در این راستا نخست‌وزیر عراق دستور جلوگیری از تغییر کابری زمین‌های کشاورزی را داده اما با اجرای این دستورالعمل‌ها فاصله داریم.

وی گفت که کاهش نزولات جوی در سه سال گذشته به کیفیت خاک عراق آسیب زده و این کشور را با کم‌آبی مواجه کرده است.

عراق و کشورهای منطقه در دو ماه گذشته شاهد طوفان‌های گرد و غبار بی سابقه‌ای بوده که موجب جان باختن 10 تن و زخمی شدن صدها تن شده و خسارت‌های مالی و توقف پروازهای بین‌المللی را در پی داشته است.

در این راستا یک مقام در وزارت کشاورزی عراق گفت که کاهش این بحران مشروط به حل بحران آب است.

به گفته وی دولت عراق باید فعالیت‌های دیپلماتیک خود را افزایش دهد. چون علت اصلی بیابان‌زایی و کاهش پوشش گیاهی در عراق کمبود منابع آبی است.

در نوامبر گذشته بانک جهانی هشدار داد که عراق تا سال 2050 شاهد کاهش 20 درصدی منابع آبی خود خواهد بود.

از سوی دیگر کشورهای امضاکننده «کنوانسیون رامسر» بر پایبندی کامل به همکاری با عراق برای حفظ تالاب‌های این کشور تأکید کردند.

به گزارش نشریه «الصباح» عراق، در پنجاه و نهمین نشست کشورهای عضو کنوانسیون رامسر که با مشارکت «حسین عبدالامیر بکه»، معاون وزیر منابع آبی عراق، در سوئیس برگزار شد، هیئت عراقی بر تلاش برای حفاظت از تالاب‌های عراق به عنوان میراث بشری و نیز یک عامل مهم زیست‌محیطی تأکید کرد.

بر اساس این گزارش، هیئت عراقی در این کنفرانس با اعضای هیئت‌های منطقه‌ای درباره سازوکار حفاظت از تالاب‌ها مذاکراتی انجام داد.

کنوانسیون مربوط به تالاب‌های مهم بین‌المللی معروف به کنوانسیون رامسر پیمانی بین‌المللی برای حفاظت از تالاب‌ها و حیوانات و گیاهان وابسته به آنها (به ویژه پرندگان آبزی) است که در سال 1349 در شهر رامسر ایران به تصویب رسید.

در حال حاضر این پیمان 2412 مکان به وسعت بیش از 254هزار هکتار در 171 کشور را پوشش می‌دهد.


منبع : خبرگزاری تسنیم


لینک کوتاه مطلب :نظر شما در مورد : عراق در اندیشه برگزاری نشست منطقه‌ای برای مقابله با ریزگردها

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها