امروز : پنج شنبه 11 خرداد 1402 ساعت : 16:09:26

کد مطلب : 9316 -تاریخ انتشار : شنبه 24 اردیبهشت 1401 -ساعت : 20:21

چاپ به اشتراگ گذاشتن

راهیابی ۸ هنرمند ایرانی به فستیوال صنایع‌دستی بخارا

هشت نفر از هنرمندان صنایع‌دستی ایرانی موفق شدند در اولین فستیوال بین‌المللی طلا، جواهرات و زیورآلات سنتی که در شهر بخارا برگزار می‌شود، راه پیدا کنند.

به گزارش بهشهرما؛ در سال ۲۰۲۲ سه رویداد مهم صنایع‌دستی در شهر بخارای ازبکستان برگزار خواهد شد که شامل «اولین فستیوال بین‌­المللی طلا، جواهرات و زیورآلات سنتی»، «جلسه هیئت رئیسه منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی» و «برنامه داوری مُهر اصالت منطقه­‌ای شورای جهانی صنایع‌دستی» است.

ویدا توحدی، مدیرکل دفتر آموزش و ترویج، در رابطه با این اتفاق عنوان کرد: پس از دریافت اطلاعات مربوط به زمان، مکان و نحوه برگزاری اولین فستیوال بین‌­المللی طلا، جواهرات و زیورآلات سنتی (۲۱ تا ۲۵ می ۲۰۲۲ برابر با ۳۱ اردیبهشت تا ۴ خرداد ۱۴۰۱) اطلاع­‌رسانی لازم به هنرمندان صورت گرفت و ۳۰ نفر از هنرمندان صنایع‌دستی ایران موفق شدند تصاویر آثار خود را با هماهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان برای این فستیوال ارسال کنند.

وی افزود: خوشبختانه هشت نفر برای شرکت در این رویداد و نمایش آثارشان به صورت مستقیم از طرف کشور ازبکستان انتخاب شدند، در حالی که از کشورهای شرکت­‌کننده که بالغ بر ۵۰ کشور بودند، دو تا سه هنرمند پذیرش گرفته­‌اند.

توحدی در ادامه اشاره کرد: تمامی هزینه­‌های رفت و برگشت و اسکان هنرمندان اعزامی نیز بر عهده کشور میزبان است، امیدواریم در میان برگزیدگان نهایی نیز اسامی هنرمندان کشورمان بعد از داوری در کشور ازبکستان بدرخشد.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج افزود: جلسه هیئت رئیسه منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی نیز یکی از مهم‌ترین نشست­‌های این شوراست که با حضور معاونان مناطق مختلف برای سیاست‌گذاری و برنامه‌­ریزی برگزار می‌شود، با توجه به حضور نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در این جلسه، انتظار می­‌رود صنایع‌دستی ایران در این منطقه نمودی بیش از پیش یابد و در راستای معرفی صنایع دستی ایران و پروژه‌­های مرتبط اقدامات لازم و مصوبات مورد نیاز را داشته باشیم.

توحدی خاطرنشان کرد: برنامه داوری مُهر اصالت منطقه‌­ای شورای جهانی صنایع‌دستی نیز یکی از موفق‌ترین برنامه‌­های ارزیابی صنایع‌دستی در دنیا و مرجع استانداردهای روز برای تولید این هنرصنعت و اداره‌کل آموزش و ترویج معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی موفق شده است طی مذاکرات و برنامه‌­ریزی به‌عمل‌آمده، تعداد ۴۸ اثر را برای شرکت در این برنامه انتخاب و همراه با نماینده کشور به بخارا ارسال کند.

این مدیر و فعال صنایع‌دستی برگزاری سه رویداد یادشده را در زمانی نزدیک به هم و در یک شهر به فال نیک گرفت و ضمن تشکر از هنرمندان صنایع‌دستی اظهار امیدواری کرد که در روزهای آتی خبرهای خوبی به خانواده بزرگ صنایع‌دستی ایران برسد.


منبع : خبرگزاری فارس


لینک کوتاه مطلب :نظر شما در مورد : راهیابی ۸ هنرمند ایرانی به فستیوال صنایع‌دستی بخارا

*

*