امروز : شنبه 09 بهمن 1400 ساعت : 14:26:42

کد مطلب : 3575 -تاریخ انتشار : شنبه 08 آبان 1400 -ساعت : 22:40

چاپ به اشتراگ گذاشتن

تامین ۸۰ درصد نیاز بازار به مودم از قاچاق

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران، گفت: ۸۰ درصد نیاز مردم به مودم از قاچاق تامین می‌شود، اما اینکه مسئولان ذیربط راهکاری برای این موضوع نمی‌اندیشند جای سوال دارد؟

به گزارش بهشهرما؛ با نقل از روابط عمومی اتاق اصناف تهران؛ آقای محمدرضا فرجی در ارزیابی وضعیت فعلی مودم در بازار و تامین توسط تولیدکنندگان داخلی، در پی ممنوعیت ورود مودم‌های خارجی به کشور، افزود: شرکت‌های تولیدکننده داخلی توان تامین نیاز بازار را ندارند و این موضوع را بار‌ها به مسوولان در وزارت صنعت و معدن و همچنین ستاد مبازه با قاچاق کالا و ارز نیز اعلام کردیم و در همین راستا در بازدیدی نامحسوس از نماینده یکی از شرکت‌های تولیدکننده داخلی مودم در یکی از مراکز خرید تجهیزات آیتی تهران، درخواست ۲۰ عدد مودم همزمان کردیم و اعلام کردند که موجودی ندارند.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران، اضافه کرد: آمار نشانگر آنست تا قبل از سال ۹۶ که ورود مودم بسته شود، میانگین مصرف ماهانه مودم در کشور ۱۲۰ تا ۱۸۰ هزار عدد بود که قاعدتاً طی سال‌های اخیر و با شیوع بیماری منحوس کرونا و افزایش دورکاری و کلاس‌های برخط (آنلاین)، نیاز این کالا بیش از پیش است، اما تاکنون تولیدکننده نتوانستنه اند نیاز بازار را تامین کنند.

فرجی، افزود: کارخانه‌های داخلی توان تولید انبوه مودم را ندارد و باید بپذیریم که بازار مودم با قاچاق تامین می‌شود، اما اینکه مسئولین راهکاری برای این موضوع نمی‌اندیشند جای سوال دارد.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران، گفت: زمانی که تاکیدات مسئولان طی چند سال گذشته و سال جاری در مورد تولید می‌باشد، منظور این نیست که شخصی کارگاهی را احداث کند و فقط از تسهیلات تولید کننده استفاده کند که در حال حاضر مهمترین آن ممنوعیت ورود کالا و ایجاد انحصار است؛ بلکه چند هدف اصلی مد نظر می‌باشد که به نظر بنده اصلی‌ترین هدف ایجاد شغل است. آیا ورود قاچاقچیان به عرصه مودم و خروج کسبه اصلی این کالا از گردونه تامین و توزیع می‌تواند جزو ایجاد شغل باشد؟ مطمئنا این مورد مد نظر هیچ کسی نیست!

وی، ادامه داد: موضوع بعدی هدفگذاری این است که با فناوری (تکنولوژی) روز جهان رقابت کنیم که در این مورد نیز نمی‌شود گفت که کارخانه‌ای که تعداد و تنوع محدودی در تولید مودم دارد بتواند حس خوشایند رقابت را با دیگر تولیدکنندگان سراسر دنیا به ما انتقال دهد. هدف دیگر در حمایت تولیدکنندگان، عرضه کالا با قیمتی پایینتر از محصولات خارجی است، که در طی چهار سال گذشته این امر نیز محقق نشده است.

فرجی، گفت: باید با درایت بیشتری در این موضوع کار شود. نیاز مردم در حوزه مودم تامین نمیشود و ۸۰ درصد مودم نیاز مملکت به صورت قاچاق ارائه میشود، ما این مساله را از دو سال پیش اعلام کردیم، که متاسفانه باید این نکته را نیز گوشزد کنم در زمانی که کشور عزیزمان همه جانبه تحت فشار تحریم‌های اقتصادی ظالمانه است، برای تأمین کالای قاچاق، ارز مورد نیاز آن نیز خارج از سیستم بانکی و بصورت قاچاق تهیه می‌شود، لذا باید خاطرنشان کرد که اکثرمودم‌های قاچاق از طریق شبکه‌های اجتماعی به فروش می‌رسند.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران، گفت: قاچاقچیان جهت فروش و ارسال کالا‌هایی همچون مودم، نوت بوک و تبلت که بسته بندی کوچکی دارند به ارسال کالا توسط اداره پست روی آورده اند و به راحتی این کالا‌ها از بنادر به شهر‌های دیگر ارسال می‌شود و شبکه ارسال اداره پست ناخواسته توسط این افراد مورد سواستفاده قرار گرفته، که امیدواریم هرچه سریعتر تمهیدات لازم جهت جلوگیری از این باگ سیستمی صورت پذیرد.

فرجی، ادامه داد: ما از تولیدکننده داخلی که کالای با کیفیت ارائه دهد کاملا حمایت میکنیم. درحوزه مواد مصرفی پرینتر، مانیتور، کیس کامپیوتر، All-In-One و ... این اتفاق رخ داده و با اینکه در برخی از این موارد بطور کامل کالا تولید نمیکنیم، اما مونتاژ به درستی انجام میشود و کالای با کیفیت در اختیار مردم قرار می‌گیرد و این خود قابل احترام و حمایت است.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران، گفت: امیدواریم مسئولین مربوطه با بازگشایی ثبت سفارش این کالا از ضرر‌های چندگانه‌ای که به آن‌ها اشاره شد جلوگیری کرده، از حقوق مصرف کنندگان با وجود تنوع کالای باکیفیت حمایت کرده و ضمن پشتیبانی از تولیدکنندگان در بازار، رقابت ایجاد کنند تا مانند سایر کشور‌های پیشرفته با به روزرسانی تکنولوژی تولیدات، در جهت پیشرفت سرمایه‌های این مرز و بوم گام برداریم.


منبع : خبرگزاری صدا و سیما


لینک کوتاه مطلب :نظر شما در مورد : تامین ۸۰ درصد نیاز بازار به مودم از قاچاق

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها