امروز : جمعه 08 مهر 1401 ساعت : 06:32:39

کد مطلب : 2981 -تاریخ انتشار : دوشنبه 26 مهر 1400 -ساعت : 14:01

چاپ به اشتراگ گذاشتن

سیر نزولی باروری در ۵ سال گذشته/ سرطان‌های شایع زنان کدامند؟

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه حدود ۳۶درصد دختران ۱۶ تا ۳۵ ساله در جامعه مجردند، گفت: از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ به‌طور متناوب هر سال میزان باروری و موالید سیر نزولی داشته است.

به گزارش بهشهرما؛ گرامیداشت هفته ملی سلامت بانوان ایران (سبا) روز گذشته با حضور انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و سمیه اسماعیلی مشاور رئیس دانشگاه در امور زنان و خانواده در تالار ابن‌سینا دانشکده پزشکی برگزار شد.

در این مراسم خزعلی ضمن ابراز احترام و تقدیر از بانوان تلاشگر و حماسه‌آفرینی که در این بحران سلامت با تمام توان، جهاد کردند، عنوان کرد: سطح سلامت زنان در جامعه هرساله رو به افزایش است و رشد صعودی امید به زندگی بین بانوان از 51 سال به 74 سال طی 40 سال اخیر، این ادعا را تأیید می‌کند، اما به‌طور قطع این موضوع همچنان نیاز به توجه بیشتری دارد.

وی با توجه به گزارشی که از سوی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) منتشر شده است، اظهار کرد: بر اساس این مطالعه حضور زنان روستایی در هر حوزه، منجر به افزایش 20درصدی بازدهی می‌شود. در کشور ما نیز حمایت از سلامت زنان روستایی و عشایری در اولویت است و پوشش حداکثری بیمه درمانی آنها، که اکنون به 97 درصد رسیده است، در دستور کار قرار دارد.

خزعلی به بازدیدهای خود از مناطق روستایی در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: زنان در این مناطق از شرایط بهداشت و سلامت مناسبی برخوردار نیستند و نیاز به طرح و اجرای راهکارهای کارشناسانه دارد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: آمارها حاکی از آن است که در دوران همه‌گیری کرونا، زنان نسبت به مردان، از لحاظ روانی، آسیب بیشتری دیده‌اند. استرس، اضطراب، بی‌اشتهایی و افسردگی در این بحران میان زنان 27 درصد و میان مردان 10 درصد بوده و مشکلات روانی در مردان زیر 50 سال در زمان شیوع بیماری، نزدیک به 40 درصد و در زنان بالای 60 درصد گزارش شده است.

به‌گفته خزعلی، با وجود آمار بالای مرگ‌ومیر در مردان، آسیب روانی این موضوع در زنان بیشتر است که البته بخش اعظمی از این چالش‌ها با مداخلات تشخیصی و درمانی و اصلاح سبک زندگی، قابل پیشگیری هستند.

جمعیت بانوان سالمند در کشور رو به افزایش است

علیرضا زالی نیز در این مراسم با تأکید بر لزوم بازنگری و ارتقای برنامه‌های سلامت زنان در ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی، بیان کرد: نام‌گذاری هفته سلامت بانوان، به این معنا نیست که فقط در یک هفته این موضوع مهم تلقی می‌شود، بلکه سلامت افراد جامعه به‌ویژه بانوان که پایه‌های اصلی یک خانواده هستند، همواره نیاز به توجه دارد و این هفته فرصت خوبی برای بازیابی برنامه‌های مورد غفلت واقع‌شده و بررسی آسیب‌شناسانه برخی پیشنهادات است.

وی ادامه داد: بر اساس استانداردهای جهانی، اگر آمار جمعیت سالمندی نسبت به سایر گروه‌های سنی در یک کشور به 7 درصد برسد، به این معنی است که جامعه در حال عبور از فاز اول پیری است. این شاخص در کشور ما 10 درصد است که اگر این رقم به 14 درصد برسد، وضعیت نگران‌کننده خواهد بود. در فاز سوم پیری نیز این رقم به 19 درصد می‌رسد که مشکلات بسیاری را در پی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: از سال 95 تا 1400 به‌طور متناوب هر سال میزان باروری و موالید سیر نزولی داشته است و متأسفانه در طول نیم قرن گذشته پایین‌ترین نرخ موالید در سال 98 با 12 درصد کاهش گزارش شده است.

زالی با اعلام اینکه نزدیک به 36 درصد دختران 16 تا 35 ساله در جامعه، مجرد هستند، گفت: این آماری نگران‌کننده است، زیرا بهترین سنین باروری در زنان و دختران 20 تا 25 و 25 تا 30 ساله است. به‌طور کلی از 13 میلیون جوان مجرد در کشور، 6 میلیون دختران هستند، همچنین 3 میلیون از بانوان ایران در سن باروری قرار دارند.

وی از افزایش سن ازدواج میان جوانان در ایران و فاصله ازدواج تا اقدام برای فرزندآوری به سه و نیم تا پنج سال خبر داد و گفت: از همین رو در سال‌های اخیر 20 تا 30 درصد سایز خانوارها کاهش یافته است، همچنین پیش‌بینی می‌شود به‌ازای هر یک سرپرست آقا در خانواده‌ها 17 بانوی سرپرست خانواده در کشور داشته باشیم و جمعیت بانوان سالمند ایرانی در سال‌های پیش‌ِرو، رو به افزایش خواهد بود.

زالی با بیان اینکه پنج نوع سرطان میان زنان شیوع بیشتری دارد، گفت: به‌ترتیب سرطان سینه، کولون، تیروئید، معده و پوست میان بانوان شیوع بیشتری دارد و البته الگوی زندگی در پیشگیری از این نوع بیماری بسیار تأثیرگذار خواهد بود، همچنین اگر 50 درصد سرطان‌ها در زنان به‌موقع تشخیص داده شود، طول درمان سریع‌تر و با هزینه کمتر طی می‌شود.

وی در خصوص شانس مردان و زنان در ابتلا به سرطان عنوان کرد: در هر یکصد هزار نفر جمعیت، 143 مورد شانس بروز سرطان در زنان و 159 مورد در مردان است که این رقم در جهان 189 مورد است. با وجود شانس پایین‌تر ابتلای زنان نسبت به مردان، سبک زندگی صحیح در بانوان به‌منظور پیشگیری از سرطان‌های کشنده که فقط مختص زنان است، به‌شدت توصیه می‌شود.

به‌گفته زالی، بر اساس نتایج مطالعات، زایمان اول و تغذیه نوزاد با شیر مادر، 41 درصد شانس بروز سرطان تخمدان در زنان را کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد: متأسفانه سن ابتلا به سرطان سینه میان بانوان ایرانی به 45 تا 55 سال رسیده است، در حالی که این سن در دنیا 50 تا 60 سال است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص خطر دیگری که سلامت بانوان را تهدید می‌کند، اظهار کرد: بعد از سن 45سالگی، سالانه 1,5 تا 2 درصد از تراکم استخوان بانوان کم می‌شود. تراکم استخوان ستون فقرات زنان ایرانی نسبت به آمار جهانی در این گروه، 6.5 درصد و تراکم استخوان ران در آنها نسبت به استاندارد جهانی 5.4 درصد کمتر است.

زالی در ادامه تأکید کرد: برای طراحی برنامه‌های ارتقای سلامت زنان به بسته‌های جامع پیشگیرانه و مداخله‌گرانه با محوریت بانوان کشور از پایین‌ترین سن تا بالاترین سن نیاز است.

زالی با اشاره به حضور پررنگ بانوان در ستاد دانشگاه شهید بهشتی، عنوان کرد: از میان 17 هزار و 500 کارمند شاغل در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، 10 هزار و 60 نفر، زن هستند؛ 62 درصد کادر درمان و 66 درصد کادر بهداشت را بانوان تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: 700 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه که 45 درصد کل این جمعیت را تشکیل می‌دهد، زن هستند و بالغ بر 55 درصد دانشجویان را نیز دختران تشکیل داده‌اند، همچنین بالغ بر 420 بانوی دانشگاه در جایگاه مدیریتی خدمت‌رسانی می‌کنند.

سمیه اسماعیلی مشاور رئیس دانشگاه در امور زنان و خانواده با اشاره به تجارب و دستاوردهای این حوزه به‌بهانه هفته سلامت بانوان طی سه سال اخیر، پیشنهادات حمایتی از برنامه بهبود و ارتقای سلامت بانوان را ارائه داد و گفت: ارزیابی و تعیین نیازهای اولویت‌دار منطقه‌ای، تأمین، حفظ و ارتقای سلامت، تعامل و همکاری در راستای رفع مسائل و مشکلات زنان شاغل، سرپرست خانوار و دانشجو، توانمندسازی زنان در حوزه‌های فرهنگی و مدیریتی و...، ارتباط مستمر با کانون بانوان در استانداری و فرمانداری‌ها باید در دستور کار قرار گیرد.

وی شعار امسال هفته ملی سلامت بانوان ایران را «زنان، مدیریت سلامت و مهار کرونا» خواند و گفت: در این هفته وبینارهای آموزشی با موضوع سواد سلامت زنان، تغذیه سالم در بحران کرونا، برخورد با بیمار بدحال در منزل، زنان در توسعه فضای نوآوری در کشور با نگاهی بر پیشگیری و کنترل اپیدومی‌ها، عفونت‌های منتقله از راه جنسی، بررسی موازین اخلاقی و حقوقی در خانواده و عدم خشونت خانگی علیه زنان و کودکان در دوران پاندمی کرونا و توانمندسازی اعضای خانواده دانشگاه در نگهداری از بیماران مبتلا به کرونا در منزل برگزار خواهد شد.


منبع : تسنیم


لینک کوتاه مطلب :نظر شما در مورد : سیر نزولی باروری در ۵ سال گذشته/ سرطان‌های شایع زنان کدامند؟

*

*