امروز : شنبه 06 آذر 1400 ساعت : 02:29:55

کد مطلب : 2377 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 14 مهر 1400 -ساعت : 00:36

چاپ به اشتراگ گذاشتن
پیامبر خوبی ها در عرصه سینما

پیامبر خوبی ها در عرصه سینما

معرفی ۶ فیلم با محوریت پیامبر اسلام

در این گزارش به بهانه گرامی‌داشت سالروز شهادت حضرت محمد -صلی الله علیه و آله و سلم- به معرفی ۶ فیلم با محوریت پیامبر اسلام خواهیم پرداخت.

1. «بلال،مؤذن‌الرسول»: این فیلم در سال۱۹۵۳ میلادی و به کارگردانی أحمد الطوخی در کشور مصر ساخته شده است. فیلم سینمایی «بلال، مؤذن‌الرسول» در واقع به بیان زندگی بلال حبشی، اولین مؤذن اسلام، می‌پردازد
این فیلم به نمایش گوشه‌هایی از زندگی بلال حبشی نیز می‌پردازد که در تمام فتوحات و لحظات غم‌بار زندگی پیامبر(ص) در کنار ایشان حضور داشته است. «بلال، مؤذن‌الرسول» در واقع شرح زندگی بلال حبشی است که در خلال این داستان، گوشه‌هایی از رأفت نبوی را هم به نمایش می‌گذارد.
2. «فجرالاسلام»؛ این فیلم در سال ۱۹۷۱ میلادی و در کشور مصر تولید شده است. کارگردان این فیلم صلاح أبوسیف است. او در بخش اول این فیلم با نمایش دوران جاهلیت عرب و رواج خرافه و جادو در میان مردم شبه جزیره عربستان، سعی در نشان دادن شرایط زندگی پیش از ظهور اسلام دارد. در بخش دوم فیلم نیز به بعثت پیامبر اکرم(ص) پرداخته شده است. این فیلم در واقع نمایش تفاوت فرهنگ مردم عربستان، پیش و پس از ظهور اسلام و همچنین تأثیرگذاری پیامبر(ص) بر سبک زندگی مردم عربستان است.
3. «الشیماء، اُخت ‌الرسول»؛ این فیلم در سال ۱۹۷۲ میلادی و یک‌سال پس از تولید فیلم سینمایی «فجرالاسلام»، در کشور مصر و به کارگردانی حسین‌الدین مصطفی تولید شده است که یکی از مهم‌‎ترین فیلم‌های تاریخی و دینی کشور مصر به شمار می‌آید.«شیماء» دختر حلیمه -دایه پیامبر(ص)- و خواهر ناتنی حضرت محمد(ص) است که دوران کودکی خود را در کنار ایشان گذرانده است. حسین‌الدین مصطفی در این فیلم تلاش کرده با نمایش ارادت و احترامی که خانواده حلیمه به پیامبر اسلام داشتند، به روابط خوب میان این دو تن اشاره کند. این فیلم در ادامه با بیان سرگذشت و زندگی «شیماء» به رأفت پیامبر(ص) می‌پردازد

4. «الرسالة»؛ شاید بتوان اثر مصطفی‌ العقاد را معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین اثر در رابطه با زندگی پیامبر اسلام دانست. این فیلم که در ایران با نام «محمد رسول‌الله» شهرت یافته است در سال ۱۹۷۷ میلادی و در کشور مصر، با حضور بازیگران سرشناس جهانی نظیر «آنتونی کوئین» ساخته شده است.این فیلم روایت داستان زندگی پیامبر اکرم(ص) پس از بعثت و پس از ۴۰ سالگی حضرت محمد(ص) است که به بیان اتفاقات صدر اسلام و نمایش تمام جنگ‌ها، فتوحات و حوادث تلخ صدر اسلام می‌پردازد.
بر اساس برخی گزارش‌ها، این فیلم پس از آن‌که به ۱۲ زبان دنیا ترجمه و در چند کشور پخش شد، موجب گرایش تعدادی از افراد غیر مسلمان به دین اسلام شده است. همچنین به گزارش التحریر، «الرسالة» بهترین فیلم تاریخ سینما از نظر تعداد بینندگان برآورد شده است.
5. «محمد، خاتم الانبیا»؛ این اثر یک پویانمایی است که در سال ۲۰۰۲ میلادی و توسط استودیو انیمیشن‌سازی بدر و به کارگردانی ریچارد ریچ آمریکایی تولید شده و در سینماهای چند کشور به نمایش در آمده است. این انیمشین در واقع تلاش کرده است تا به نمایش روزهای نخست صدر اسلام و روزهای اول بعثت پیامبر(ص) بپردازد.
«محمد رسول‌الله»؛ ساخته مجید مجیدی تنها اثر ایرانی حاضر در این لیست است که در سال ۲۰۱۵ میلادی با همکاری هنرمندان بزرگ بین‌المللی در کشور ایران ساخته شده است.

6. «محمد رسول‌الله» با نگاهی متفاوت سعی در نمایش اتفاقات و رویدادهای دوران کودکی حضرت محمد(ص) از زمان تولد تا بعثت، دارد. فیلم با نمایش روزهای حصر مسلمانان در شعب ابی‌طالب آغاز شده و بلافاصله با بازگشت به نمایش دوران کودکی پیامبر(ص) می‌پردازد. در این فیلم رویدادهایی مانند بشارت سایر ادیان به تولد آخرین فرستاده خدا، جدایی از مادر، حمله سپاه ابرهه به کعبه و بخشی از کرامات و معجزات حضرت محمد(ص) در دوران کودکی به نمایش درآمده است.

نویسنده :
منبع : http://www.ensafnews.com/286417


لینک کوتاه مطلب :نظر شما در مورد : پیامبر خوبی ها در عرصه سینما

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها