امروز : یکشنبه 04 مهر 1400 ساعت : 22:06:37

کد مطلب : 2302 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 16 دی 1394 -ساعت : 13:07

چاپ به اشتراگ گذاشتن

حواسمان هست؟ نام "ایران" را حذف کرده‌اند!

رییس هیئت مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران گفت: این انجمن حتما به حذف نام «ایران» از آثار هنری موزه قطر واکنش نشان خواهد داد.

به گزارش بهشهرما؛  رییس هیئت مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران گفت: این انجمن حتما به حذف نام «ایران» از آثار هنری موزه قطر واکنش نشان خواهد داد.

معصومه مظفری درباره حذف نام «ایران» از روی برخی آثار هنری که در موزه قطر به‌نمایش گذاشته شده‌اند، اظهار کرد: یکی از اعضای انجمن به ما گفت که چند کار قدیمی ایرانی متعلق به دوره‌های صفوی و قاجار در موزه قطر به‌نمایش گذاشته شده‌اند که نامی از ایران در آن‌ها برده نشده است. وقتی به سایت موزه مراجعه کردیم متوجه شدیم، نام ایران به‌صورت ناقص در برخی آثار آمده و در برخی آثار هم فقط عنوان قاجاریه نوشته شده و خبری از نام هنرمندان هم نیست.

او ادامه داد: کشور قطر برای این‌که بتواند برای خودش تاریخی دست و پا کند، هزینه‌های زیادی می‌کند. در جلسه‌ای هم که با مجید ملانوروزی - سرپرست موزه هنرهای معاصر - داشتیم پیشنهادهایی برای واکنش به این اقدام مطرح شد. انجمن تصمیم گرفته است نامه‌ای به موزه قطر بنویسد و در آن اعلام کند که آمادگی دارد کارشناسی را برای دادن هرگونه اطلاعات درباره آثار ایرانی به موزه معرفی کند. البته آقای ملانوروزی پیشنهاد کرد این واکنش از طریق یونسکو باشد، اما تصمیم انجمن این است که به‌طور مستقیم با موزه وارد ارتباط و تعامل شود.

رییس هیئت مدیره انجمن هنرمندان نقاش اظهار کرد: حداقل باید یک واکنش از طرف ایران به این اقدام صورت گیرد. معمولا این نوع واکنش‌ها از طرف وزارت ارشاد نیست و حالا باید یک ارگان یا خود انجمن، عکس‌العملی نشان دهد. این آثار که نقاشی، نگارگری و چند اثر از دوره قاجار هستند به‌صورت دسته‌بندی‌شده در موزه قرار گرفته‌اند و فکر می‌کنم متعلق به خود موزه باشند. در حالی که در بعضی آثار کاملا مشخص است که به ایران و هنرمندان ایرانی مربوط است، نامی از آن‌ها برده نشده است.

مظفری با بیان این‌که واکنش انجمن نقاشان می‌تواند راهی برای ارتباط با موزه قطر باشد، افزود: ما با این واکنش و نوشتن نامه به آن‌ها گوشزد می‌کنیم که حواس‌مان هست که نام ایران را حذف کرده‌اند و می‌توانیم با معرفی کارشناس کاری کنیم که اطلاعات دقیق مربوط به آثار در کنار آن‌ها به‌نمایش گذاشته شود. البته این واکنش باید از طریق نهادهای دولتی هم وجود داشته باشد، اما ما از طرف خودمان به‌صورت مستقل عمل خواهیم کرد.


منبع : جهان


لینک کوتاه مطلب :نظر شما در مورد : حواسمان هست؟ نام "ایران" را حذف کرده‌اند!

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها