امروز : یکشنبه 04 مهر 1400 ساعت : 23:13:57

کد مطلب : 2232 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 08 مهر 1394 -ساعت : 13:10

چاپ به اشتراگ گذاشتن

واشنگتن: تا زمانی که متن در پایتخت‌ها بررسی نشود، توافق اعلام نمی‌شود

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که تا زمانی که متن در پایتخت‌ها بررسی نشود، توافق اعلام نمی‌شود.

به گزارش بهشهرما، «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا امشب در خصوص روند مثبت مذاکرات دیپلمات‌های هسته‌ای ایران و 1+5 و احتمال تمدید آن سخن گفت.

سوالات ابتدایی جلسه حول محور «توافق یا تمدید» در مذاکرات ایران و 1+5 در وین می‌چرخید. سخنگو در خصوص تمدید توافق ژنو برای کمک به ادامه و تمدید مذاکرات گفت: «انتظارمان این است که برنامه اقدام مشترک کماکان اجرایی باقی بماند و محدودیت زمانی هم برای (تمدید اجرای) آن در ذهن ندارم.»

وی افزود: «(مفاد) برنامه جامع اقدام مشترک تا زمانی که ایران و 1+5 نیاز داشته باشند، اجرایی باقی می‌ماند.»

برنامه اقدام مشترک که در ایران بیشتر با نام توافق ژنو شناخته می شود، قائم بر تخفیف موقت برخی تحریم‌های ایران در حین مذاکره نمایندگان این کشور و نمایندگان 1+5 است.

زمان اعلام توافق هم سوالی جدی برای خبرنگاران بود. تاکنون چند نوبت در خصوص زمان اعلام توافق هسته‌ای، اعلام نظر شده و حتی امروز (دوشنبه) اعلام شده بود که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در یک برنامه زنده تلویزیونی با مردم سخن می گوید. ساعاتی بعد، زمان شروع این «سخن با مردم» به بعد از اعلام نتیجه مذاکرات موکول شد.

جان کربی در خصوص زمان اعلام توافق گفت: «انتظار ندارم که (نتیجه مذاکرات) پیش از بررسی (متن توسط) پایتخت‌ها، اعلام شود.»

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص مواضع توئیتری روحانی گفت: «من مسئول اقدامات پرزیدنت روحانی در توئیتر نیستم ولی تا جایی که ما می‌دانیم، مذاکرات در روزهای اخیر پیشرفت داشته و خبری از عقب‌گرد در مذاکرات نیست. یک سری مشکلات البته هنوز باقی مانده است.»

سخنگو در خصوص به روز شدن اطلاعات مقامات ارشد آمریکا از آخرین تحولات وین گفت: «جان کری از زمان اقامت در وین تاکنون، چند نوبت با پرزیدنت اوباما و مشاور امنیت ملی در این خصوص صحبت کره است.»

در کنفرانس خبری امروز، درخصوص جنگ عربستان و مردم یمن هم سوالاتی پرسیده شد.

یک خبرنگار پرسید که آیا آمریکا بیم از آن ندارد که به خاطر حمایت از عربستان، بعنوان شریک اقدامات این کشور در یمن دیده شود؟


منبع : مشرق


لینک کوتاه مطلب :مطالب مرتبط با : واشنگتن: تا زمانی که متن در پایتخت‌ها بررسی نشود، توافق اعلام نمی‌شود
نظر شما در مورد : واشنگتن: تا زمانی که متن در پایتخت‌ها بررسی نشود، توافق اعلام نمی‌شود

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها